Máté-Tóth András: Egyházak értékei

Könnyebb lenne, sokkal könnyebb a vallások vagy a kereszténység értékeiről beszélni és nem az egyházakéról. A hagyományos intézményekkel szembeni általános bizalmatlanság korában és a velük szemben gyakorolt aktív média-kritika közegében eleve hátrányból indul az, aki egyházak értékeiről törekszik szólni.

A kisebb egyházak szerencsésebbek etekintetben, mert ismeretlenségük, történetük kurtasága és politikai pehelysúlyuk miatt az ártatlanság hangulatát áraszthatják. A nagy keresztény egyházak ellenben, a katolikus, a református és az evangélikus minden bűnnel vádolhatók, és valóban megjárták már a gazdasági és politikai poklok összes bugyrát. S mégis, mindezek dacára intézményeiket igényli a társadalom: az egyházi kórházat, öregek otthonát, szociális segítő centrumokat – és iskoláikat nem különben. A vádak és igények feszültségében kell megtalálni a megfelelő szavakat. S nem mindegy, milyeneket.

 

Máté-Tóth András teljes cikke ide kattintva tölthető le.